Toți pensionarii care votează PSD trebuie să conștientizeze asta! Klaus Iohannis a prezentat cum au fost mințiți privind creșterea pensiilor

Președintele României, Klaus Iohannis, a transmis vineri un mesaj important privind bugetul PSDragnea pe 2019, pe care orice pensionar care votează PSD trebuie să îl audă.

CITIȚI MAI MULT AICI: https://www.podul.ro/articol/klaus-iohannis-spulbera-psd-dupa-ce-a-trimis-bugetul-in-aceeasi-forma-e-singurul-vinovat-pentru-intarzierea-progresului-romaniei-4680.html

Concret, Klaus Iohannis a devoalat felul în care PSD a mințit pensionarii privind creșterea punctului de pensie, actuala guvernare nerespectând în realitate ceea ce scrie în programul de guvernare.

"În legătură cu pensiile constat că la Guvern se trăiește într-o lume paralelă. Nu doamnă prim-ministru. Nu ați mărit nimic anticipat. Încetați să îi mai amăgiți pe români și citiți propriul program de guvernare. Da. Acela din scoarță în scoarță. Acolo scrie clar că punctul de pensie va fi în 2018 de 1100 de lei, iar în 2019, și da suntem în 2019, va fi de 1265 de lei. Știți cât este punctul de pensie acum? Nu. Nu este 1265 de lei așa cum ați promis și scrie în programul dvs. de guvernare. Este 1100 de lei. Abia în septembrie cu creșterea pe care ați promis-o și pe care sincer nu știm dacă o veți respecta punctul de pensie va crește la 1265 de lei. Deci pentru 2019 creșterea este la un sfert din ce ați promis și doar pe ultimul trimestru. Iar ceea ce numiți dvs. creștere anticipată reprezintă doar o acordare întârziată a drepturilor care au fost promise și se cuvin pensionarilor. Acesta este adevărul cu pensiile promise și mărite", a declarat Klaus Iohannis.

„Podul” este o publicație independentă, axată pe lupta anticorupție, apărarea statului de drept, promovarea valorilor europene și euroatlantice, dezvăluirea cârdășiilor economico-financiare transpartinice. Nu avem preferințe politice și nici nu suntem conectați financiar cu grupuri de interese ilegitime. Niciun text publicat pe site-ul nostru nu se supune altor rigori editoriale, cu excepția celor din Codul deontologic al jurnalistului. Ne puteți sprijini în demersurile noastre jurnalistice oneste printr-o contribuție financiară în contul nostru Patreon care poate fi accesat AICI.